18 Mart 2013 Pazartesi

Adam Fawer "Olasılıksız" Wauwww!




Şimdi size daha önce bahsetmiş olduğum bir Adam Fawer romanı olan Olasılıksız. Bu kitap gerçekçi bir bilim kurgu romanı. İçinde matematik, fizik, kimya bilimleriyle ilişkili anlatıma da yer verildiğinden , sayısal yönü kuvvetli arkadaşların daha çok anlayarak okuyacakları için onların daha çok keyif alacaklarını düşünüyorum. Ama bu anlaşılamayacak kadar ağır bir kitap olduğu anlamına gelmiyor. Evet beyin olarak biraz yoruyor ama kesinlikle buna değiyor. Dinlencelik, eğlencelik kitaplardan değil. Karakterli, zor, içine çeken, keyifli bir roman. Kurgu çok güzel. Zaten bu kitabı okuyup da bitiren bir insan, hemen diğer Adam Fawer kitabını araştırmaya başlayacaktır. Bende durum aynen bu şekilde geliştiŞimdi konusundan bahsedecek olursak, epilepsi nöbeti geçiren kahramanımızın kumar masasındaki içler acısı vaziyetiyle başlıyor romanımız. Aslında olasılık üzerine doktora yapan bu genç adamın zehir gibi çalışan bir beyni var. Ama epilepsi nöbetleri onun hayatını kötü yönde etkilemeye devam ediyor. Bu nedenle de tedaviye başlıyor... Yani şu an anlıyorum ki anlatılmaz okunur bir şeymiş tanıtmakta olduğum roman :) Çünkü bu başlangıç, kitabın gittiği yerden bir hayli uzakta kaldı. Diyorum ya kurgu muhteşem.
 Alın - okuyun - sevin.

Kitabın arka kapağındaysa şöyle bir tanıtım yazısı var.

Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok daha farklı bir anlamı olabilir mi?
Siz hiç Loto’da büyük ikramiyeyi kazanmadınız. Ama birileri kazanıyor. Hem de sürekli! Onlar sizden daha mı şanslılar?Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün parayı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı?Yolda gidiyorsunuz. Kafanızı çevirip yandaki küçük parkta baktınız ve bir anda bu anı daha önce de yaşamış olduğunuzu hissettiniz. Evet, Deja Vu. Sizce nedir Deja Vu; Geçmiş mi, rüya mi yoksa geleceği mi görüyorsunuz? Eğer siz de kontrolün kimde olduğunu merak ediyorsanız, ‘Olasılıksız’ tam size göre bir roman…


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder