6 Nisan 2013 Cumartesi

Enfes, Lezzetli, Pratik "Puff Tatlı" Tatlı Tarifi


Bambaşka bir konu ile karşınızdayım. Hep kitap, müzik, kozmetik olacak değil ya konumuz. Elbette hayatta taze taze yenilebilecek güzellikler de var. Bu pratik tatlının tarifini sevgili Edacığım verdi. Mutfakta böyle yaratıcı ve marifetli arkadaşlara sahip olup da blog da tarif vermemek ayıp olurdu. İsmini bilmediğim bu tatlıya Edanın da benzetmesinden ilham alarak "Puff tatlı" adını veriyoruum, verdim. 

Gereken malzemeler

1 Adet marketlerden alacağınız kakaolu pandispanya kek
2 Paket Kremşanti
1 Paket Kremole (Vanilyalı, isteğe göre damla sakızı ya da diğer çeşitleri de kullanılabilir. Burası sizin yaratıcılığınıza kalmış)
3 Su bardağı süt


Yapılışı

-Pandispanya kekiniz, paketinden ikiye bölünmüş halde çıkacak, siz her birini tekrar ikiye böleceksiniz. Toplamda 4 adet taban olacak. Bunun için uzun bir ekmek bıçağından faydalanabilirsiniz. Aksi halde eşit bölmek zorlaşıyor. 

-Daha sonra her birini bir su bardağının ağız kısmını üzerine kapatıp bastırarak daire halinde küçük parçalar oluşturacaksınız.     Artan kek parçalarını ise rondodan geçiriyoruz. 

-Ayrı bir yerde de 3 su bardağı sütle 2 paket kremşamti ve 1 paket kremoleyi mikserle çırpıp (ben hepsini aynı anda ekleyip direk çırptım), kremamızı hazırlıyoruz. Krema yoğun kıvamda olacak.

-Sonra küçük daire halindeki kek altların üzerine göz kararı birer kaşık hazırladığımız kremadan koyuyor üzerlerini ise rondodan geçirdiğimiz kek tozumuzla kaplıyoruz. Burada isteğe göre, hindistan cevizi ya da pasta süsleriyle de kaplayarak. Çocukluğumuzun o güzel puffları gibi görüntü elde edebilirsiniz. Ben yalnızca kek unundan faydalandım. 

Görüntülerden ilk yapışım olduğu için çok da muntazam olmadığını anlaya biliyorsunuzdur. Ama lezzeti çok güzel oldu. Hem hafif hem de neskafenize harika bir arkadaş. Şimdiden afiyet olsunnn...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder