23 Nisan 2013 Salı

Taze Bitenlerden - Kristin Hannah - Kış Bahçesi


Merhaba arkadaşlar, yeni yazım yine bir kitap hakkında, okumayı yeni bitirdim ve taze taze yorumlarımı hemen sizlerle paylaşmak istedim. Kristin Hannah, çok sayıda kitaba imza atmış ve New York Bestseller den biri olmayı başarmış, Ateşböceği Yolu kitabının yazarı, fakat ben kendisini daha önce hiç okumamıştım. Bana fazla romantik geliyordu. Son zamanlarda raflarda yeni yeni kitaplarını gördükçe merakım arttı ve sonunda ben de kitaplarından birini 'rastlantı icabı Kış Bahçesi romanını' almaya karar vererek Kristin Hannah tarzıyla ilgili fikir sahibi olmayı başardım. Kış Bahçesi, bir aile romanı olmakla birlikte, daha çok bir anne ve iki kızının yaşamlarına geniş yer veriyor. Anneyle mesafeli ilişkileri olan iki genç kadın, babalarının hastalığı sebebiyle tekrar bir araya geliyor ve birbirlerini tanımaya başlıyorlar. Kristin Hannah tam da düşündüğüm gibi romantik kitaplar yazıyormuş ama baymayan türden. Dili çok güzel, kitap son derece akıcı, çeviri sağlam. Nasıl okuduğunuzu, koca kitabın, 'kitap 512 sayfa' hangi ara bittiğini anlamıyorsunuz. Kurgu da son derece sağlam. Hiç yormayan, çoğunlukla duygulandıran sonunda da mutlu etmeyi ve hayata dair bazı şeyleri öğretmeyi başaran bir kitap. Ben Kristin Hannah ın dilini çok sevdim ve hemen diğer kitaplarından da edindim ama onları daha sonra okuyacağım. Çünkü aynı tarz kitapları üst üste okumayı sevmiyorum. Yeri geldiğinde diğer kitapları hakkındaki yorumlarımı da yazacağım. Bu kitabı kendinize zaman ayırmak için okuyun. Özellikle soğuk kış günlerine çok yakışacak bir roman. Koltuğunuza gömülüp, dışarıda kar yağarken, sıcacık çayınızı ya da kahvenizi yudumlayarak bu kitabı okumaya başlayabilirsiniz. Bunun için kışı beklemeniz gerekecek ama olsun. Çok dinlendireceğine ve sizi mutlu edeceğine inanıyorum. Bu nedenle okumanızı tavsiye ediyorum. Kitabın arka kapak yazısının resmini ekledim ama net çıkmadığı için yine tam yazıyı da ekliyorum. 
Tekrar görüşmek üzere, sevgiyle kalın...


Çok satan Ateşböceği Yolu kitabının yazarından, bir anne ile kızları arasındaki karmaşık bağlara ve geçmiş ile gelecek arasındaki yıkılmaz bağa dair sürükleyici, yürek sızlatacak kadar etkileyici ve güzel bir roman. 


Bazen annenin geçmişine bir kapı araladığında, kendi geleceğini bulursun

Meredith ve Nina Whitson birbirine taban tabana zıt karakterlerdeki kız kardeşlerdir. Biri evde kalıp çocuklarına bakmış ve aile işinin başına geçmiş, diğeriyse hayallerinin peşinden gidip dünyayı gezmiş ve ünlü bir foto muhabir olmuştur. Ancak sevgili babaları hastalandığında bu birbirine yabancı iki kadın, kendilerini yine bir arada, şimdi bile kızlarına herhangi bir avuntu vermeyen, aşırı mesafeli anneleri Anya`nın yanında bulacaktır.
Anneleriyle aralarındaki tek bağ, onun, çocukluklarında bazı geceler kızlara anlattığı bir Rus masalıdır.
Ölüm döşeğindeki babalarınınsa, hayatındaki kadınlardan son bir arzusu vardır. Anya kızlarına bir masal anlatacaktır; yıllar önce başladığı ama hiç bitirmediği o masalı. Hem de bu kez sonuna kadar.

Bu masal daha önce duydukları hiçbir şeye benzememektedir; altmış yıldan uzun bir zamanı kapsayan, savaş mağduru Leningrad`da başlayıp günümüz Alaska`sına kadar uzanan, sürükleyici, gizemli bir aşk hikâyesi.
Nina`nın gerçeği açığa çıkarma konusundaki saplantısı, onları annelerinin geçmişlerinde, ailelerini tümüyle sarsacak ve tamamen değiştirecek bir sır öğrenecekleri, beklenmedik bir yolculuğa sürükler.

İlk sayfasından son sayfasına kadar büyüleyen Kış Bahçesi, hem epik bir aşk hikâyesi hem de yaşamları kesişen kadınların detaylı bir portresi olması bakımından nadir bulunur bir eser. İlham verici şiirsel yazımıyla, son sayfa okunduktan uzun süre sonra bile okuyucunun aklından çıkmayacak.

"Okuyucular, anne ve kızlar yakınlaştıkça hem gülmekten hem de ağlamaktan kendilerini alamayacaklar." -Publishers Weekl-

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder