25 Haziran 2013 Salı

Napoli ve Pompei

Merhaba arkadaşlar, öncelikle fotoğrafların hepsi Pompei den, Eğer Napoli ye giderseniz mutlaka Pompei ye gidin çünkü Pompei Napoli ye bağlı bir yer, hatta Napoliye gitmeseniz de Pompei ye gidin.

Pompei, burası tarihte Roma imparatorluğunun en önemli şehirlerinden birisiymiş. M.S. 79 da Vezüv yanardağı nın patlamasıyla, lavlar altında kalan bir yer. Yaklaşık olarak 20.000 nüfuslu olan bu yerde bulunan ölü sayısı yaklaşık 2000 çünkü bir kısmı sarsıntılardan dolayı daha öncesinden şehri terk etmiş. Geriye kalanlarsa volkan dan çıkan zehirli gazlar yüzünden bir kısmı boğularak can vermiş geri kalanıysa o an ne iş yapıyorsa o şekilde lavlar altında kalarak taşlaşmış. Burayı gezdiğinizde Pompei nin döneminin çok zengin ve gelişmiş bir yer olduğunu ve Pompeililerinde son derece gelişmiş bir millet olduklarını görebiliyoruz. Sürgülü dükkan kapıları, hamamları, 3 boyutlu döşemeleri. yere döşenmiş ışık yansıtıcı taşları, yaya geçitleri, tek yön levhası ve şu an aklıma gelmeyen daha bir çok şeyi pompeililer bulmuş. Duvarlara kazılı seçim afişleri bile var. Temiz su ve atık suyu birbirinden ayıran boru hatları. O devirlere göre inanılır gibi değil. Pompei ye bir rehber eşliğinde gitmenizi ve adım adım gezmenizi öneririm. Son derecede etkileyici bir yer.


Ne yesek, Bu tarihi kentten çıkınca burada pek bir şey yememenizi öneririm çünkü çok pahalı bir yer. Mümkünse karnınızı Napoli de doyurun. Özellikle napoliten pizzayı burada yemenizi öneririm. Ayrıca makarna ve çeşitli hediyeliklerinizi de Napoli den alabilirsiniz. Diğer yerlere nazaran biraz daha uygun fiyatlı bir yer. Burası da bir liman kenti ama diğer şehirlerden daha güzel olduğunu söyleyemem. Daha ticari bir yer ama gezilip görülmesinde fayda var.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder