13 Haziran 2013 Perşembe

Pisa ve Lucca


Pisa, Floransa'da ulaşım banliyo treniyle sağlanıyor. Gerek Montecatini den gerekse Pisa ve Siena'ya giderken hep banliyo trenini kullanıyoruz. Bunun için istasyonlardaki makinelerden hızlı bilet alıyorsunuz. Gideceğiniz mesafeye göre ücret de değişiyor. Daha sonra trenlerin geleceği kısma geçtiğinizde duvarlara monte edilmiş, yeşil renkteki ufak makinalara bu biletleri işletiyorsunuz. Yoksa trene binişte herhangi bir kontrol yok ama tren içinde yolda giderken bir de bakıyorsunuz görevli gelmiş kontrol yapıyor. Makinaya okutulmamış biletlerin de cezası duyduğumuz kadarıyla çok yüksekmiş. Pisa'ya geçmek için, yine bu trene biniyoruz.Yaklaşık 100 km yaklaşık1,5 saati alıyor. Pisa'ya vardığınızda istasyon epeyce yukarda kalıyor. bunun için ana cadde boyunca aşağıya doğru epeyce yürümek gerekiyor ama isterseniz bu mesafeyi otobüslerle kısaltabilirsiniz. Biz hiç bilmediğimiz için sora sora, yürüyerek kuleye ulaştık. Aslında başta gitmeyi hiç düşünmediğim bir yer olmasına rağmen. Pisa kulesinin görüntüsü benim çok hoşuma gitti. Altındaki yeşil alan. Burada çekilen klişe fotolar. Turistlerin yoğun ilgisi. Bir bütün olarak o atmosferi sevdim.
Burada görülecek yerler,

Elbetteki Pisa Kulesi,
Miracolo Meydanı, 
Katedral, 
Vaftizhane

Alışveriş,
Buradaki hediyelik eşya satıcılarından hiç bir şey almamanızı öneririm çünkü aynı şeyleri Floransa dan çok daha uygun fiyata alabilirsiniz.

Lucca, Eğer Lucca yı görmek isterseniz, şirin bir yer. Surların içinde, temiz, sakin bir yer. Tatil bölgesi gibi. Pisa kulesinin olduğu alanın hemen yan tarafından Lucca'ya otobüsler gidiyor. Eğer Lucca' ya giderseniz size hemen tren istasyonundan çıktığınızda ilerde sağ tarafta göreceğiniz dondurmacıdan mutlaka dondurma alıp yemenizi öneririm. İtalya' da genel olarak dondurmalar şahane. Her gün bir kaç dondurma yiyin ama Lucca daki bu dondurmacının ki açık ara önde diyebilirim. İsmi Gelateria Veneta.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder