25 Haziran 2013 Salı

Roma

Merhaba arkadaşlar, gezi yazılarıma kaldığım yerden devam ediyorum. Bugün sizlere Roma dan bahsedeceğim. Roma İtalya da en beğendiğim şehir oldu. Hem şehrin büyüklüğü hem de dokusu enfes biçimde örtüşmüş. Nereye dönseniz ayrı bir güzellikle göz göze geliyorsunuz. Biz Roma da yalnızca 3 gün kaldık ama bize yetmedi. Doğrusu Roma yı doğru düzgün gezmek gerekir ve bunun için de orada en azından 1 haftanızı geçirmeniz gerekir. Yoksa çok aceleyle de görülmesi gereken her şeyi bir görevmiş gibi hızlı hızlı gezip bitirmek de mümkün ama ben ondan bahsetmiyorum. Roma da gördüklerinizi özümseyerek gezmek ve gördüklerinizin tadını çıkarmak gerek. Şahsen ben aşk çeşmesinde özellikle Roma ya bir kez daha gelmek için dilek tuttum. Çünkü zaman tadını çıkarmaya yetmemişti ve Roma yı çok sevmiştim. 

Roma da ulaşım, Roma da ulaşım için özellikle turistlere yönelik Romapass card satılıyor. Sarı küçük defter şeklinde bir ambalajda ve içerisinde ufak boy bir harita ve rehber var. Ama her yerde satılmıyor. Bazı yerlerde büfe biçiminde turist bilgilendirme noktaları var. Buralarda akşam 19:00 a kadar bu kartı satın alabilirsiniz. Kartın fiyatı 35 euro, Evet biraz pahalı ama bu kart size colleseum da dahil olmak üzere 2 müzeye ücretsiz ve hızlı giriş sağladığı gibi 'çünkü romapass girişleri ayrı yerden ve uzun kuyruklar oluyor', 3 gün süreyle de bütün toplu taşıma araçlarına ücretsiz binebilmenizi sağlayacaktır. Çok avantajlı çünkü gezilmesi gereken yerlerin girişleri zaten 10-15 euro arasında değişiyor. Ama müzelerin içlerini gezecek kadar zamanınız yoksa ya da bundan keyif almıyorsanız adım adım yürüyerek Romayı gezmek de mümkün. Çünkü tarihi bölgede mesafeler birbirine çok yakın olduğundan sürekli taşıta ihtiyaç kalmayacak.

Görülmesi gereken yerler, Colleseum, aşk çeşmesi 'Fontana di Trevi', İspanyol meydanı ve İspanyol merdivenleri, Pantheon, San Pietro meydanı ve klisesi, Forum Meydanı, heykel ve çeşmeleriyle ünlü Novana meydanı, Venezia Meydanı, buralara elinizdeki haritalar yardımıyla bu görülecek yerleri çok rahat bulabilirsiniz. Mc Donald's da sunulan haritalar da çok nefis. Görselleriyle yön bulmayı daha da kolaylaştırıyor ve kocaman, eğer zamanınız varsa 1 tam gününüzü mutlaka Vatikan'a ayırın ama çarşamba günleri gitmeyin çünkü papa nın halkı kabul günü olduğu için hem çok kalabalık hem de içeriye giremiyorsunuz. 

Alışveriş, Roma turistik ve büyük bir şehir olduğu için hediyeliklerde çok çeşitli alternatifler var. Ama müze girişlerinde satılanlar genellikle daha pahalı oluyor. İtalya da insanlar genel olarak pazarlığa açık. Termini çevresinde uygun fiyatlı hediyelikler bulabilirsiniz. Yine Colleseum çevresinde de uygun fiyatlı tezgahlar mevcut.Eğer Roma da daha da çok zamanınız olursa 1 tam gününüzü de Castel Romano adındaki outlet center için ayırın. Buraya gitmek için İstasyonun yani Termini arkasından servisleri var yanlış hatırlamıyorsam 10:00, 12:30  da hareket saatleri. Dönüş için ise 17:00 ve en son 20:00 de dönüş servisleri var. Bu servisler ücretli 13 euro servis ücreti var, şehirden yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunuyor. Burada da dünyaca ünlü markaların outlet mağazaları var. Ürünleri %30 ve %70 arasında indirimli olarak satın alabiliyorsunuz ama zaten dünyaca ünlü oldukları için %70 indirimde dahi pahalı ürünler. Ama spor mağazaları, deri ayakkabı çanta mağazaları ve kozmetik için özellikle istediğiniz dünyaca ünlü markaların ürünleriyse çok iyi bir alışveriş mekanı, ayrıca insanı hiç yormuyor çünkü avm şeklinde değil de yan yana dizilmiş butik mağazalar şeklinde alışveriş için keyifli bir yer.

Ne Yesek, Roma da özellikle Vatikan ın çevresindeki pizzacıların çok çok nefis pizzaları var. Bunlardan yemenizi öneririm. Ayrıca Roma ya gidip de roma dondurması yemeden dönmek olmaz. Özellikle aşk çeşmesinin karşısındaki dondurmacıdan alacağınız dondurmanızı çeşmenin etrafında oturarak afiyetle yedikten sonra dileklerinizi suya atıp, hem dinlenmiş hem de mutlu olarak oradan ayrılabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder