21 Haziran 2013 Cuma

Siena ve San Gimignano

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere anlatacağım bölge İtalya'nın özellikle sanat ve mimari açısından güzide bir şehri olan Siena ve bir ortaçağ kasabası olan San Gimignano

Siena ya gitmek için biz Montecatini de tren istasyonundan biletimizi siena için aldık. Aynı biletle trenimizden Floransa da inerek aktarma yaptık. Floransa ya yaklaşık 1 saat sonra varıyoruz. Buradan Siena ise 2 saat sürüyor. Yani biz 9:30 da Montecatini den trene bindik ve saat12:30 da Siena daydık. Şehir yine hemen hemen bütün İtalya şehirlerinde olduğu gibi eski şehir ve yeni şehiri birbirinden ayıran sur ve kapılara sahip. Tren istasyonu çok ilginç bir biçimde şehrin çok aşağısında kalıyor. Trenden inip ne yöne gideceğinizi şaşırabilirsiniz. İstasyonun hemen karşısındaki alışveriş merkezinin içerisinden şehre doğru bir geçiş var. Biz burasını tercih ettik. Yaklaşık 5 yürüyen merdiven çıktıktan sonra çıkışa ulaştık. Daha sonra çıkıştan sola doğru eğer bir haritanız varsa yardımcı olacaktır ya da sorarak ve diğer turistleri takip ederek de yolu bulmanız mümkündür ama ben yine de hatırlatayım sola doğru yol boyunca yürüyoruz. Bu eski şehire geçişin olduğu büyük kapıları göreceksiniz. Sonra görülmesi gereken yerlere ulaşıyorsunuz. Siena rüya gibi bir şehir, insanı etkileyen, içine çeken bir yer. Daracık sokaklar,tarihi yapılar, şirin restoranlar, sanat, çok samimi, mutluluk veren bir yer. Görülecek Yerler, şüphesiz ki öncelikle Duomo Katedrali, müthiş güzellikte bir katedral, üstteki fotoğrafta görülen beyaz yapı. Buranın içini mutlaka gezmenizi öneririm. Giriş 4 euro, içeride flaşlı fotoğraf çekmek yasak, çektiğiniz anda görevliler başınızda toplanıveriyor. Fakat çok güzel bir katedral. Nereye bakacağınızı şaşırıyorsunuz. Yerlerden tavanlara, her duvar detaylara varasıya sanatla işlenmiş. Her detay düşünülmüş. El yazmaları, tablolar, vitraylar, duvar işlemeleri, duvar resimleri, heykeller, daha neler neler. Bu katedral de İtalyan sanatçı Bernini nin çok sayıda eseri var.
Daha sonra Dünyanın ilk bankası olan Banca Monte dei Paschi di Siena, 1472 yılından kalma bir yapı. En önemli özelliği ise fotoğrafı ekledim ama çok net gözükmüyor olabilir, bu bankanın bütün müdürlerinin kafaları küçük heykeller şeklinde bankanın dış duvarına, çatı kısmının hemen altına yerleştirilmiş.
Dar sokaklardan ilerlediğinizde karşınıza koca bir meydan çıkacak burası Piazza Del Campo, dünyaca ünlü Palio adı verilen at yarışlarının başladığı meydan, etrafında çok sayıda restoran ve cafe mevcut, buradaki atmosfer çok hoş. Zaten herkes meydana toplanmış vaziyette, çoğu kişide yerlere oturarak dinleniyor.

Yemek, bu konuda önerim burada pek bir şey yememeniz. Çünkü hem pahalı hem de kalabalık yüzünden yemeğin gelmesi çok fazla zamanınızı alabilir ki burada vakit çok değerli. Bu zamanı gezip görmeye ayırın derim. Yemek konusunu da butik pizzacılardan alacağınız dilim pizzalarla çözebilirsiniz.


San Gimignano, eğer Siena ya kadar gitmişseniz mutlaka oradan San Gimignano ya da geçmenizi ve bu güzel kasabayı gezmenizi öneririm. Buraya gitmek için Siena daki tarihi bölgeden yukarı istikamette yürüdüğünüzde otobüs duraklarının olduğu bir meydan göreceksiniz. Buradan San Gimignano ya otobüsler kalkıyor. Biletinizi daha önceden alın. Çünkü burada otobüsten bilet alamıyorsunuz. Aslında yakın bir mesafe de ama yollar dar ve virajlı o nedenle San gimignano ya 1 saati alıyor. Burası surların içinde kalan. Dev kuleleriyle ortaçağın gökdelenlerine sahip, son derece tarihi, huzurlu ve doğası mükemmel bir yer. Şehir surların içinde, tarihte de bu özelliğinden dolayı kuşatılamamış, korunabilmiş bir yer. Her yapı 14. yy dan kalma. Giderken yol boyunca da şehirden şöyle bir etrafa baktığınızda da muhteşem bir manzara sizi bekliyor olacak. Tablo gibi, Toscana bölgesinde yer alan San Gimignano, şarap üretiminin de en yoğun olarak yapıldığı yerlerden biri. Ayrıca burada uzun süre kalacak olan turistler için bağdan üzüm toplamaya ve yapımına kadar kursları veriliyormuş. Burada Dünyanın en iyi dondurmacısından dondurma yemenizi öneriyorum. Ayrıca hediyelik eşya dükkanları da uygun fiyatlı. Buradan bütün hediyeliklerinizi alabilirsiniz. Acı biberli, limonlu, baharatlı zeytinyağları, balsamic sirke, ev yapımı makarnalar, şaraplar, lemonellolar, peynirler burada hediyelik olarak satılıyor.

Bugünlük vereceğim bilgiler bu kadar. Eğer İtalya da bu yerlere gitmeyi düşünen ve daha fazla bilgiye ihtiyacı olan arkadaşlar olursa yorum kısmına veya sayfada en altta bulunan mail adresime sorularını yazıp göndermeleri yeterli olacaktır. Yeni yazılarda görüşmek dileğiyle, sevgiyle kalın...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder