25 Haziran 2013 Salı

Venedik Verona Garda ve MilanoMerhaba arkadaşlar İtalya gezisinin son yazısını şu anda yazıyorum. O nedenle geriye kalan yerleri bir başlık altında toparlamaya karar verdim. Her zaman söylediğim gibi detaylı bilgi isteyen arkadaşlarım olursa blog sayfasının altında bulunan www.tazeseyler@gmail.com adresinden bana ulaşıp sorularını iletebilirler.


Venedik, rüya şehir venedik e vardığınızda, öncelikle ana kara da bulunuyorsunuz. 118 ada üzerine kurulu bu şehrin merkezine varabilmek için düzenli olarak vaporetto denilen vapur seferleri var. Vaporettolarla şehre geldiğinizde yol boyunca yürüyoruz. Sık sık gondolları ve gondolcuları görüyoruz. Buralara kadar gelmişken mutlaka bir gondol turu yapmalısınız. Yaklaşık 20-30 dk ya da çok çok 40 dk sürüyor ve 80 euro civarında. Pazarlık da yapılabilir ama indirim yaparlarmı bilemiyorum çünkü burası çok turistik ve pahalı bir yer. Ayrıca gondoldan gondola farklarda var bazıları daha büyük ve gösterişli bazıları biraz daha sade ama hepsi siyah renkte oluyor çünkü zorunluymuş. Bunun dışında anlaşmanıza göre bazılarında müzik ve şampanya ikramları da var. Kocaman ve çok güzel bir meydanı var ismi San Marco, etrafında güzel kafeteryalar var. ve harika canlı müzik yapıyorlar. Meydanda çok sayıda güvercin var. Ayrıca meydanda San Marco Bazilikası var içerisi de gezilebilir. Venedik de Dükler sarayı da venedik'in güç ve şöhret sembolü olarak bilinir ve gezilecek yerler arasında yer alır. Venedik de hem dükkanlarda hem de tezgahlarda çok sayıda maske satılıyor. Bu maskelerin hikayesi de yine Venedik'in tarihinden geliyor. Hediyelikler çok pahalı, maskeler de öyle ama hatıra olsun diye ben bir iki tane küçük maske aldım. Maske satan dükkanların vitrinleri bile seyretmeye değer. Ara sokaklarda harika dükkanlar var. Bunlardan birisi olan, Max Art Shop da çok güzel ama tuzlu olan harika hediyelikler var. Ayrıca Venedik den Bruno ve Murano adaları na da seferler oluyor. Buraları da gidip gezebilirsiniz. Oralarda da cam hediyelikler çok meşhur. Gitmezseniz de bu camlardan Venedikteki satıcılarda ve dükkanlarda da bulabilirsiniz. Bana çok da özellikli bir şey gibi gelmedi ama yine de bir tane küçük hatta minik cam gondol biblosu alıverdim.


Ne yesek, burada çok cici restoranlar var. Hem keyifli hem de şık. Venedikte şöyle bir turlatıp, gondol gezinizi de yaptıktan sonra bu restoranlardan birinde hem karnınızı doyurup hem de dinlenebilirsiniz. Bizim gittiğimiz restoran da çok güzel yenmekler vardı. Biz de makarna yedik ve memnun da kaldık. İsmi Chat qui zit, amblemi kedi şeklinde. Buralarda kedi suratı çok kullanılıyor nedenini bilmiyorum ama kedi suratlı oyuncak bebekler, kedi suratı maskeler çok sık gördüğüm ve dikkatimi çeken şeylerdi.

Verona ve Garda, Garda Kuzey İtalya Bölgesinde bulunan en büyük göllerden biri. Buraya daha yaklaşırken harika bir hava nefis bir doğa sizi karşılıyor. Yazlık gibi evler var ve lüks bir yer. Bizdeki tatil yörelerini anımsatıyor. Bu gölde yüzülebiliyor.Garda gölü Sirmione köyünde ve köy çok tatlı güzel bir doğaya sahip, çok güzel dükkanlar var, çok güzel dondurmacılar var. Ayrıca hesaplı da bir yer. Buradan da çok güzel hediyelikler bulabilirsiniz. Buradan Verona ya direk ulaşım var. 1-1,5 saatlik bir yolun ardından aşıklar şehri olan Verona ya ulaşabilirsiniz. Burada dünyanın en büyük aşk hikayesine konu olan Romeo ve Jülyet'in evini, Romeonun Jülyete aşkını ilan ederek altında serenat yaptığı balkonu görebilirsiniz. Burada aşk kilitleri satılıyor 5 euro civarında demir parmaklıklara siz de aşkınızı kilitleyebilirsiniz. Bunun nasıl bir anlamı var bilmiyorum ama her şeyin de ticarete dökülmüş olmasından duyduğum rahatsızlıkla ben almadım. Ayrıca oraya gelip giden çiftler de eve geçen alandaki duvara aşklarını, isimlerini kalp içine alarak ölümsüzleştirmeye çalışmışlar. Bu da yine bana anlamsız geldi. Herneyse bahçede julyetin heykeli var. Onu okşamak ve yanında fotoğraf çektirmek keyifli, ona el sürmek aşkta şans getiriyormuş muş muş. Ayrıca yönetimin nereden olduğunu belirleyen bir balina kaburgası da şehirde yüksek bir kemere asılı olarak duruyor. Manzarası ve gezmesi keyifli bir şehir olan Verona hem turistik hem de kalabalığına rağmen huzurlu bir şehir. Burada güzel vakit geçirmek mümkün. Çok da güzel mağazalar var. Alışveriş için de uygun bir yer cadde üzerinde Kiko ve Sephora var. Rayban dan çok güzel ve uygun fiyata gözlükler alınabilir. Çok güzel mayo ve bikini mağazaları ve giyim mağazaları da var.


Milano, çok büyük bir şehir. Şehrin girişinde çok sayıda fabrika var. Moda yönünden Dünyanın merkezi haline gelmiş olan bu şehrin resmi bir duruşu var, gotik yapıların hakim olduğu, çok pahalı giyim dükkanlarının, ünlü markaların yer aldığı çok şık sokakları, şık kapalı çarşısı, şehrin göbeğindeki gotik yapıdaki Duomo katedrali, ortaçağın en büyük alışveriş merkezi La Galeria gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasında. İtalya da insanlar genel olarak çok şık. Uyumlu şeyler giyiniyorlar. Görünüşlerine dikkat ediyorlar. Milano da ise bu biraz daha bariz biçimde öne çıkıyor. Sokaklar temiz ve düzenli ayrıca çok şık restoranlar var. Yollarda çok lüks arabalar görüyorsunuz. Herşey lüks ve pahalı, düzenli olarak fuarların yapıldığı, iş merkezi haline gelmiş büyük bir şehir. Turistler için de düzenli panaromik turların yapıldığı üstü açık renkli otobüslerden burada da var. Meydandan hareket eden bu otobüslere binerek de Milanoyu gezebilirsiniz. Bu şehri de mutlaka gezip görmenizi tavsiye ederim. İtalya gezi yazılarımı burada noktalıyorum. yeni yazılarda görüşmek dileğiyle, sevgiyle kalın...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder