12 Şubat 2014 Çarşamba

Elif Şafak- Siyah Süt
Merhaba arkadaşlar uzun zamandır kitap yorumları yazamadım. Aslında çok da fazla okuyamadım. Hamilelik boyunca insanın algısı da hamilelikle ilgili o dönemi anlatan şeylere odaklanıyor. İnternette ya da kitapçılarda hep anne bebek üzerine olan yazılara bakar, o kitapların olduğu reyonlara yönelir oldum. Sebebi elbette ki deneyimsizliğim. Sanki bu 9 ay elimden çabucak uçup gidiverecek, aceleyle bilgi sahibi olmaya kendimi bu alanda yetiştirmeye gayret gösteriyorum. Tam da böyle bir ruh hali içerisindeyken kendi doktorumun da bir sohbet esnasında önerdiği bu güzel kitabı alıp okumaya karar verdim. Hem bu dönemime hitap ediyor hem de edebi bir yazı. Tam da ihtiyacım olan şey dedim ve hemen gidip aldım. Alır almaz da okudum. Bir su gibi bir yudumda bitti bu canım kitap. Siyah süt otobiyografik bir roman, toplamda 308 sayfa ama bir çırpıda bitebilecek kadar sürükleyici. İçerisindeki tasvirler, Elif Şafak ın dili her zamanki gibi bu kitapta da hoşuma gitti. İnsan ne yaşadığını ancak bu kadar güzel anlatabilir dedim her sayfayı çevirişimde.Kendimi de buldum içinde başka kadınları da. Bizi buldum kısaca. Zevkle okuduğum bu kitabı özellikle hamile olan, loğusalık döneminde olan ya da hamileliği düşünen kadınlara, sonrasında da bütün kadınlara tavsiye ederim. Bazen kadınları anlamak isteyen ama anlayamayan beylere de tavsiye ediyorum. Benden bu kadar. Kitabın arka kapak yazısı ise şu şekilde;
Siyah Süt 

Bu kitap okunur okunmaz unutulmak için yazıldı. Suya yazı yazar gibi...

"Siyah Süt" kadınlığın, kadınların hayatının kasvetli ve karanlık ama son tahlilde geçici bir dönemiyle ilgili. Birdenbire gelen ve geldiği gibi hızla dalgalar halinde çekile çekile giden bir haletiruhiye burada incelenen.

Bu haliyle elinizde tuttuğunuz kitap bir nevi tanıklık. Otobiyografik bir roman.

(...) Annelik dünyanın en yaşanılası, en muhteşem lütuflarından biri; güzel ki hem de nasıl. Aldığı tüm övgüleri fazlasıyla hak ediyor.

Öylesine benzersiz, öylesine kıymetli... aynı zamanda çetrefil, karmaşık ve kimi zaman hayli ağır.


Siyah Süt, cesur, şaşırtıcı, tılsımlı bir roman: Bunca kötülüğün ortasında, bize umut veriyor Elif Şafak, dayanabilmek, direnebilmek ve sonra hayata, bir mucize gibi, yeniden başlayabilmek için. Selim İleri2 yorum:

  1. osho nun çocuk kitabını öneririm önyargısız oku ama

    YanıtlaSil
  2. Tamam canım en kısa zamanda okuyacağım. Tavsiyelerin benim için her zaman çok değerli. Sevgilerimle...

    YanıtlaSil